2025-01-17
Gmina Kuźnia Raciborska oraz partnerskie Miasto Odry w Republice Czeskiej od 1 lipca do 31 października 2024 r. wspólnie realizowały projekt pn. "Festiwal kultury i tradycji ponad granicami", który obejmował m.in. organizację wydarzeń kulturalnych po obu stronach granicy.
Głównym celem projektu - jak czytamy na stronie kuźniańskiego urzędu - było pogłębienie współpracy transgranicznych mieszkańców pogranicza czesko-polskiego, poprzez wspólną organizację dwóch wydarzeń, którymi były:
- W mieście Odry - festiwal folklorystyczny, podczas którego wystąpiło kilka zespołów muzyczno-tanecznych, prezentujących pieśni i tańce ludowe charakterystyczne dla różnych regionów - np. Wołoszczyzny, Słowacji itp. Festiwal przybliżył kulturę regionów przygranicznych mieszkańcom pogranicza.
- W Kuźni Raciborskiej, w sołectwie Jankowice odbyło się święto tradycji, podczas którego zaprezentowano tradycje związane ze żniwami czyli najważniejszą częścią roku. Wydarzenie skupiło się na wspólnym dziedzictwie kulturowym i wzmacnianiu wspólnej tożsamości m.in. poprzez organizację festynu dożynkowego, degustacji tradycyjnych potraw oraz promowaniu występów lokalnych zespołów muzycznych.
Oba wydarzenia skierowane były do szerokiego grona społeczeństwa, a w szczególności do mieszkańców pogranicza. Festiwale miały na celu przypomnienie uczestnikom wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu przygranicznego, promując w ten sposób wzajemne zaufania i wzmacnianie relacji transgranicznych. Jednocześnie projekt przyczynił się do wzmocnienia spójności obywatelskiej mieszkańców obszarów przygranicznych; nawiązania kontaktów przełamaniu uprzedzeń i barier historycznych. Wspólna organizacja i realizacja zaplanowanych działań wspierała i wzmacniała współpracę pomiędzy miastami partnerskimi (szczególnie po pandemii Covid).
W trakcie realizacji projektu zdefiniowano dwa główne działania:
- Festiwal Folkloru w mieście Odry - wydarzenie odbyło się 17 sierpnia 2024 r.;
- Święto Tradycji w Jankowicach, które odbyło się 7 września 2024 r. w Gminie Kuźnia Raciborska - sołectwo Jankowice.
Wymienione działania wpisały się w kilka celów Funduszu Małych Projektów, w szczególności:
- cel nr 4: pogłębienie współpracy w dziedzinie społecznej, kulturalnej i sportowej w euroregionie, w tym współpracy organizacji pozarządowych;
- cel nr 5: wznowienie współpracy po pandemii Covid, w tym niwelowanie problemów z nią związanych;
- cel nr 6: przezwyciężenie uprzedzeń narodowościowych, edukacja w zakresie tolerancji i niedyskryminacji wśród mieszkańców euroregionu;
- cel nr 7: wzmocnienie wzajemnego zaufania i integracji mieszkańców, wymiana doświadczeń i dobry praktyk;
- cel nr 9: wzmocnienie wspólnej tożsamości oraz zrozumienie wspólnej historii - wsparcie działań podtrzymujących tożsamość i tradycje.
Jak zaznacza magistrat - poprzez organizację wydarzenia, wzmocniona została wzajemna współpraca pomiędzy miastami partnerskimi zarówno na poziomie organizatorów, jak i uczestników - wydarzenie przyczyniło się do podniesienia poziomu wzajemnej wiedzy, zrozumienia i spójności regionu przygranicznego.
Współpraca obu miast była również kontynuowana w okresie trwałości projektu, kiedy zostały zorganizowane dwa dodatkowe wydarzenia. Jedno przedsięwzięcie odbyło się w mieście Odry, drugie w Kuźni Raciborskiej - zawsze z udziałem przedstawicieli miast partnerskich.
Partnerzy projektu:
Miasto Odry:
Wartość projektu: 35 029,21 EUR
Dofinansowanie z EFRR: 28 023,36 EUR
Gmina Kuźnia Raciborska
Wartość projektu: 29 885,74 EUR
Dofinansowanie EFRR: 23 908,59 EUR
Wydatki całkowite: 64 914,95 EUR. Dofinansowanie EFRR: 51 931,95 EUR, tj. 80 %
źródło: UM Kuźnia Raciborska | oprac i fot. BK