Loading...

"Młodzi głosują". Uczniowie "Wawrzynka" postawili na M. Biejat

2025-05-20

W ramach projektu "Młodzi głosują 2025" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybranych kandydatów na urząd Prezydenta RP.

W dniach od 5 do 16 maja, w ponad 850 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na osoby kandydujące w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że niemal 200 000 uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

Działania młodych

W projekcie "Młodzi głosują 2025" uczniowie samodzielnie powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży, jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

Uczestnicy projektu mieli również możliwość przeprowadzenia bezstronnej kampanii profrekwencyjnej w swoich szkołach. Była to okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności - m.in. montażu materiałów video i dobrych praktyk na mediach społecznościowych. Ponadto nauczyciele, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzili angażujące lekcje o wadze głosu i kompetencjach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Wyniki wyborów:

Magdalena Agnieszka BIEJAT - 15
Grzegorz Michał BRAUN - 12
Sławomir Jerzy MENTZEN - 9
Joanna SENYSZYN - 9
Rafał Kazimierz TRZASKOWSKI - 8
Krzysztof Jakub STANOWSKI - 4
Adrian Tadeusz ZANDBERG - 3
Artur BARTOSZEWICZ - 0
Szymon Franciszek HOŁOWNIA - 0
Marek JAKUBIAK - 0
Maciej MACIAK - 0
Karol Tadeusz NAWROCKI - 0
Marek Marian WOCH - 0

Frekwencja w szkole wyniosła 49,6%.

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie "Młodzi głosują 2025" będzie można znaleźć na platformie "Młodzi głosują" od 20 maja. (https://mg2025.ceo.org.pl/)

Nie tylko wybory

Do frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka. Zespół pod opieką nauczyciela Arkadiusza Mroza przygotował lekcje dla klas 6-8, aby zapoznać uczniów z zasadami wyborów prezydenckich, uprawnieniami prezydenta i znaczeniem aktywnego udziału w głosowaniu. Przedstawiliśmy również sylwetki wszystkich kandydatów.

Świadomy wybór młodych

Według sondaży late poll IPSOS z 2024 roku, frekwencja wśród młodych wyborców "18-29 lat" w ostatnich wyborach samorządowych wyniosła jedynie 38,6%, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaledwie 26,5%. Znacząco mniej niż w starszych grupach wiekowych. Chociaż jest to efekt wielu czynników, brak neutralnego miejsca pozwalającego młodym na kształtowanie swoich opinii zdecydowanie wpływa na ich zainteresowanie wyborami. Nie wszyscy mają okazję porozmawiać o polityce z dorosłymi, czy debatować o wyborach wśród rówieśników.

- Kończąc swoją przygodę z systemem edukacji, 18/19-letni obywatele zostają pozostawieni sami sobie z nowo nabytym prawem do głosowania. Nie można od nich oczekiwać, że magicznie zostaną ekspertami rozpoznanymi w problemach społecznych, mechanizmach gospodarczych czy relacjach międzynarodowych. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując "Młodzi głosują" wychodzimy tym potrzebom naprzeciw - mówi Michał Mazur, koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Młodzież powinna zrozumieć, że udział w głosowaniach to ważny przywilej, który buduje społeczeństwo obywatelskie - dodaje z kolei Arkadiusz Mróz, opiekun SU i jednocześnie koordynator projektu w szkole.

Tradycja "Młodzi głosują" - projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 1995 roku w projektach "Młodzi głosują" wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej wzięła udział w projekcie po raz czwarty.

Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. - W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to, jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej - mówi Michał Mazur, koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w "Młodzi głosują" do Kodeksu Wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. - Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności - dodaje Michał Mazur.

Materiał nadesłany | oprac. BK

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI