2025-05-11
W sobotę, 10 maja na terenie Gospodarstwa Edukacyjnego "Kuźnia u Kowola" odbył się festyn, podczas którego jednym z głównych punktów było postawienie moika, czyli majowego drzewka.
Zwyczaj stawiania moika, zwanego też na Śląsku Maibaumem ma wielowiekową tradycję. Według wierzeń, majowe drzewko miało zapewniać siłę, zdrowie i płodność. Poza Śląskiem można je było zobaczyć na Morawach, w Czechach, w Bawarii czy na Węgrzech. W XVII w. kościół zabronił jego stawiania, argumentując to tym, że zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogańskich. Pod presją społeczną majowe obchody przywrócono z końcem XVIII w.
Organizatorem wydarzenia pn. "Prawdziwy Śląski Moik", który został sfinansowany ze środków Gminy Kuźnia Raciborska przeznaczonych na realizację projektów w ramach Małych Grantów było Stowarzyszenie Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości", Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Górnym Śląsku i Gospodarstwo Edukacyjne "Kuźnia u Kowola".
Podczas festynu nie zabrakło rozrywki w postaci występów artystycznych zaprezentowanych przez solistów Kuźni Kultury oraz zespoły: "Dziergowianki" i "Tirol Band". Chętni mogli również spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy, a także sprawdzić się w roli strażaka, co zapewniła kuźniańska jednostka OSP. Całość dopełniła wizyta motocyklistów z grupy "Family Ghost", którzy po mszy inaugurującej sezon zjechali na ul. Brzozową.
Tekst i zdjęcia: Bartosz Kozina
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W kuźniańskiej szkole odbyły się zajęcia z udziałem strażaków