Loading...

Przy rudzkiej bazylice zakończyło się wzmacnianie fundamentów

2026-05-08

W poniedziałek, 4 maja na terenie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbył się odbiór końcowy prac związanych z zabezpieczeniem fundamentów świątyni przed naporem wody.

Inwestycję realizowano w ramach zadania pn. "Zabezpieczenie fundamentów ściany frontowej bazyliki Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium MB Pokornej w Rudach przed naporem wody", dofinansowanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz budżetu Gminy Kuźnia Raciborska.

Zakres prac - jak informuje Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej - obejmował m.in. zabezpieczenie i wzmocnienie fundamentów bazyliki, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, remont muru oporowego wraz z historyczną balustradą i schodami terenowymi oraz wymianę nawierzchni placu przed kościołem na kostkę granitową. Prace poprawiły zarówno bezpieczeństwo obiektu, jak i estetykę otoczenia sanktuarium.

Wartość inwestycji wyniosła 1 066 000 zł, w tym dofinansowanie: 1 044 680 zł.

oprac. BK | fot. UM Kuźnia Raciborska

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI