Loading...

Zabezpieczenie gminy przed powodzią. Mieszkańcy pytali, ale niewielu dostało konkretną odpowiedź [ZDJĘCIA]

2025-02-13

We wtorkowe popołudnie, 11 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawach zabezpieczenia powodziowego Gminy Kuźnia Raciborska.

Udział w wydarzeniu - na zaproszenie władz samorządowych wzięli: posłowie na Sejm RP - Gabriela Lenartowicz i Łukasz Osmalak, II wicewojewoda śląski Michał Kopański, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Rybnik Adam Abrahamczyk, główny inżynier ds. wytwarzania Elektrowni Rybnik Wojciech Szutko, przedstawiciel PGW Wody Polskie Waldemar Niemiec, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Robert Pabian, przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej Tomasz Sokołowski, komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej nadkom. Tomasz Cebula, komendant KP PSP w Raciborzu st. bryg. Jarosław Ceglarek, komendant gminny ZOSP RP Krzysztof Bartoń. Spotkanie prowadziła zastępca Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Sabina Chroboczek-Wierzchowska.

Obecność tak wielu gości była pokłosiem licznych spotkań i rozmów burmistrza Wojciecha Gdesza prowadzonych przed, w trakcie, jak i po ogłoszeniu stanu alarmowego we wrześniu 2024 r. Celem było przekazanie informacji na temat działań kryzysowych oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego ze strony kompetentnych organów i podmiotów, które brały główny udział w sytuacjach powodziowych.

Po krótkim wstępie, na ekranie wyświetlono prezentację multimedialną przedstawiającą skrócony raport z wydarzeń oraz podjętych w tym czasie działań, a także zaangażowanych sił i środków. Następnie głos zabrali obecni na scenie goście, których zadaniem było zreferowanie roli i zaangażowania, jakiego się podjęli, niosąc pomoc w trakcie akcji powodziowej.

W części drugiej możliwość włączenia się do omawianych kwestii dano także przybyłym w dość dużej liczbie na spotkanie mieszkańcom, którzy mogli bezpośrednio przedstawić swoje wnioski i refleksje na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenu gminy, zadać pytania i przedstawić wnioski osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w naszym regionie.

Dyskusja - momentami burzliwa - dotyczyła także możliwych prac i inwestycji w zakresie dodatkowych zbiorników retencyjnych oraz urządzeń hydrotechnicznych związanych z tzw. małą retencją, w tym z wykorzystaniem terenów leśnych. Odpowiedzi starali się udzielać na bieżąco prowadząca spotkanie oraz zaproszeni goście. Pojawiały się jednak i takie zapytania, na które obecni w trakcie spotkania nie byli w stanie udzielić jasnej odpowiedzi z uwagi na szeroki zakres tematyczny.

W tej sytuacji poproszono mieszkańców, by nurtujące ich kwestie przekazali pisemnie za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, które trafią do wszystkich adresatów, by mogli udzielić na nie wyczerpujących odpowiedzi. Złożono ponadto obietnicę, że wszystkie wnioski, na które zostanie udzielona odpowiedź, zostaną podane do publicznej wiadomości na internetowej stronie magistratu.

Wobec tego, że spotkanie trwało ponad dwie godziny, a dyskusja - jak zaznaczyliśmy powyżej - chwilami była dość emocjonalna, w najbliższym czasie postaramy się streścić najważniejsze problemy, jakie były poruszane przez mieszkańców, którzy zdecydowali się zabrać głos.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Kozina

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI